Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle varis tedavisi, ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında dünyada en çok tercih edilen, en popüler ve en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Köpükle varis tedavisinin temel amacı varisleşmiş olan damarları yok etmektir. Böylece venöz yetmezlik sorunu olan kişilerin bu sorununa son verilir.

Genellikle kılcal varislerin ve orta boydaki varislerin tedavisinde uygulanan bu yöntemde çok ince bir iğnenin yardımı ile damarı kapatan ilaç damar içine verilir. İğne ile varis tedavisi de denilen bu yöntemde kullanılan sklerozan ilaç sıvı şekilde veya köpük hale getirilerek damara verilebilir.

İlacın etkisi hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte kimi hastalarda hemen damarın kapanmasına neden olurken bazı hastalarda damarların kapanması birkaç haftayı bulabilir. O yüzden tedavinin sonuçları hastadan hastaya farklı şekilde ortaya çıkabilir.

İzlediğiniz videoda da görüldüğü üzere ilacın verildiği damar hemen kapanarak gözden kaybolur. Ancak bu durum her hasta için aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Varisin büyüklüğüne bağlı olarak damarın görüntüsünün kaybolması birkaç ay sürebilir. Varisli damarlar ne kadar büyükse o kadar uzun sürede kaybolur.

Köpükle varis tedavisinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Ankara da bulunan varis tedavisi merkezinde teknolojinin bu son imkânı ile varis tedavisi yapılmaktadır. Muayenehanemizde varis tedavisine yönelik olarak köpükle varis tedavisi, lazerle varis tedavisi ve skleroterapi yöntemlerine başvurulmaktadır.

İzlediğiniz videoda da görüldüğü üzere ilacın verildiği damar hemen kapanarak gözden kaybolur. Ancak bu durum her hasta için aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Varisin büyüklüğüne bağlı olarak damarın görüntüsünün kaybolması birkaç ay sürebilir. Varisli damarlar ne kadar büyükse o kadar uzun sürede kaybolur.

Varis Köpük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpükle varis tedavisi bacak toplardamarlarında özellikle kılcal varislere ve orta büyüklükteki varislere uygulanır.

Ancak bu tedavinin yapılmasından önce mutlaka hastanın renkli doppler ultrason ile ayakta doppler ultrason eşliğinde muayene edilmesi gerekir. Bu muayene ile hem hastanın kılcal varislerinin ya da orta boy varislerinin sebebi araştırılır hem de varisli bölgelerin nereler olduğuna dair bir şema hazırlanır. Bu şemaya venöz haritalama denilir. Venöz haritalama hastaya uygulanacak olan tedavinin şeklinin ve miktarının ne olduğunun belirlenmesinde büyük önem taşır.

Daha sonra köpükle varis tedavisine geçilir.

Önce varis tedavisinde kullanılacak ilaç doktor tarafından doğru dozları seçilerek hazırlanır. Kullanılan ilacın değişik yoğunlukta ve değişik dozlarda tipleri vardır. Bu dozlar ve tipler doktor tarafından belirlenir. Daha sonra bu ilaçlar özel bir işlem ile köpürtülür. Köpürtülen ilaç kıl gibi ince iğneler ile varisli damarların içine yavaşça verilir.

Verilen bu ilaç damarların kapanmasına neden olan bir kimyasal içerir. Oldukça etkili bir ilaçtır. Damar yerine kas dokuları içine verilmesi bu dokularda yaraların açılmasına neden olabilir. Bu nedenle işlemin ultrason eşliğinde yapılması ve bu konuda uzman bir doktor tarafından yapılması büyük önem taşır.

Köpük tedavisi sırasında ilacın damar içine verilmesinden sonra hastaya varis çorabı giydirilir. Giydirilen bu varis çorabı tedavinin başarılı olması için çok önem taşır. Varisli damarın içine verilen ilaç damarı büzüşmesini sağlarken varis çorabı da damarın üstüne baskı uygulayarak yapışmasını ve kapanmasını sağlar.

Köpük tedavisinden sonra varis çorabını doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca giymeniz tedavinizin başarısı için çok önemlidir.

Köpük Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Köpük tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak birkaç seans uygulanabilir. Hastanın bacağındaki varisli alanın çokluğu uygulanacak tedavi seans sayısını artırır. Ancak her halükarda her bir seansta bir ünite ilaç kullanır. Kullanılan ilacın yan etkilerinin en az şekilde görülmesini sağlamak için hastaya her seansta sadece bir ünite ilaç kullanılır.

Köpük tedavisi yaptıran hastalar bu tedavinin hemen sonrasında yürüyerek evlerine ya da işlerine gidebilirler. Kimi köpükle varis tedavisi yaptıran hastalar işten öğlen tatilinde gelip tedavisini yaptırdıktan sonra işlerine geri dönmektedir.

Köpük Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Köpükle varis tedavisi genellikle lazerle varis tedavisi sonrasında lazer ile kapatılamayan orta boy varislerin kapatılması için başvurulan bir yöntemdir. Aynı şekilde lazerle varis tedavisi uygulanamayacak büyüklükteki varisleri olan hastalara da doğrudan köpük tedavisi uygulanabilir.

Köpük tedavisi lazerle varis tedavisinin tamamlayıcısı olarak çok sık başvurulan bir varis tedavisi yöntemidir.

Köpük Tedavisinin Yapılışı

  • Ultrason yardımı ile tespit edilen varisli damarın içine iğne ile girişim yapılır.
  • İğne yardımıyla damarın içine köpük haldeki ilaç verilir.
  • Köpük varisli damarı içten büzüşerek kapatır.
  • Varis çorabı giydirilir.
  • Varisli damar bir süre sonra kendiliğinden tamamen kaybolur.

Köpükle Varis Tedavisi Zor mudur?

Varis tedavisi yöntemleri arasında en sık başvurulan yöntemlerden biri olan köpük tedavisi hem işlemi yapan doktor açısından hem hasta açısından son derece konforludur.

Tedavi öncesinde hastanın herhangi bir hazırlık yapması gerekmez. Hastane yatışı gerekmez. Hastanın işlem sırasında ağrı hissetmemesi için hastanın ihtiyacına bağlı olarak lokal anestezi uygulanabilir. Ama çoğu zaman hastalar bu anesteziye ihtiyaç duymazlar. Zira tedavi son derece ağrısız gerçekleşmektedir.

Köpük tedavisi işlemi varisin yoğunluğuna bağlı olarak 25 – 30 dakika kadar sürmektedir.

Köpükle Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Köpükle varis tedavisi riski oldukça az bir tedavi yöntemi olup en sık görülen şikayet tedavinin uygulandığı bölgede lokal açık kahverengi renklenmedir. Bu renklenme hastadan hastaya farklı göstermektedir. Hastanın ilaca tepkisi farklılık göstermektedir. Bu açık kahverengi renk birkaç ay içinde kaybolabilmektedir.

Kılcal varis tedavisi için köpük tedavisi yapılmış ise tedavi edilen bölgenin civarında yeni kılcal varislerin görülmesi de bir başka risk olarak ifade edilebilir. Her hastada görülmemekle birlikte reaksiyonel olarak yeni varislerin çıktığı görülebilmektedir. Böyle bir durumda hastanın yeni bir seans ile bunlardan kurtulması da mümkündür. Bu durum %10 seviyesinde görülmektedir.

İşlem Sonrası Kontrol ve Takip

Köpükle varis tedavisi olan hastalar işlem sonrasında her türlü şikâyeti için her zaman doktoruna ulaşabilir. Şikayete bağlı olarak hastaya tavsiyeler doktor tarafından hemen sağlanır.

Öte yandan doktorunuz tedavi sonrasında belirli süreler sonrasında sizi muayene ve kontrole çağırabilir. Bu kontroller ile tedavinin ne kadar iyi sonuç verdiği araştırılır. Tedavi öncesinde alınan fotoğraflar ile tedavi sonrası çekilen fotoğraflar hastayla birlikte değerlendirilir.

Köpük Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Köpükle varis tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Kılcal damarlara uygulanan varis tedavilerinde kılcal varislerin yaklaşık %70 – 80 i kaybolurken orta kalınlıktaki varislerin %90 ı kaybolur.

Köpük tedavisi öncesinde lazerle varis tedavisi yapılmış ise başarı oranları olumlu yönde artacaktır.

Köpük tedavisinin başarı oranı nedir?

Tedavi uygulanan kılcal damarların yaklaşık %60-70’i, orta boy damarların %80’i tedavi olur. Büyük varislerde varis kaynağı olan safen damarı da tedavi edilmişse büyük varislerin kaybolma oranı daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir