Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi, ameliyatsız varis tedavisinde dünyada en çok tercih edilen, en popüler ve en etkili tedavi yöntemidir. Lazerle varis tedavisinin temel amacı hem gözle görülen büyük damarları yok etmek hem de venöz yetmezlik sorunu olan kişilerin bu sorununu sonlandırmaktır.

Özellikle lazerle varis tedavisinin en önemli amacı varis tedavisinden sonra varisin tekrarlaması ihtimalini en aza indirmektir. Kılcal damarlarda görülen varisler için yapılan lazer tedavisi (transkütan lazer tedavisi) damar içi lazer tedavisinden farklı bir yöntemdir. Lazerle varis tedavisi uygulanmaya başlandığı 1999 yılından beri tüm dünyada binlerce insana bu tedavi yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem son derece etkili ve güvenli bir yöntem olduğunu ispatlamıştır.

Lazerle varis tedavisi yönteminde endovenöz (yani damar içinden) lazer tedavisi (EVLT), endovenöz lazer ablasyonu (kapatma) (EVLA) ya da endovenöz termal (ısı ile yakılan) ablasyon (EVTA) adları da verilir.

Radyofrekans ile varis tedavisi de bir endovenöz termal ablasyon (EVTA) yöntemidir. Yapışkan ile yapılan varis tedavisi ise nontermal (ısı ile olmayan) bir ablasyon (kapatma) yöntemidir.

Geçmişte varisli damarların ameliyat ile koparılıp çıkarılmasından başka bir varis tedavisi yöntemi bilinmiyordu. Girişimsel radyolojinin bulduğu bu yöntem sayesinde varisli damarları koparılıp çıkarılmak yerine damarların içine verilen ısı enerjisi ile kapatılması sağlanmaya başlanmıştır. Ablasyon kelimesi kurutmak/yakarak kurutmak olarak ifade edilebilir. Lazer ablasyon ise lazer ile yakarak kurutmayı ifade etmektedir.

Ankara da bulunan varis tedavisi merkezinde teknolojinin bu son imkânı ile varis tedavisi yapılmaktadır. Muayenehanemizde varis tedavisine yönelik olarak lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Lazerle varis tedavisinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Ankara da bulunan varis tedavisi merkezinde teknolojinin bu son imkânı ile varis tedavisi yapılmaktadır. Muayenehanemizde varis tedavisine yönelik olarak lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Lazerle kapatılan damar kalp ameliyatında lazım olursa?

Merak etmeyin varis oluşmuş bir damarın kalp ameliyatında yedek damar olarak kullanılması tıbben mümkün değildir. Yani kalp ameliyatı sırasında bacağınızdaki damar alınmak istenirse o damarların tam ve sağlıklı olması şarttır. Varisleşmiş bir safen toplardamar kalp ameliyatında zaten kullanılamaz.

Varis tedavisinde varisleşmiş damarın kapatılması temel tedavi yöntemidir. Bu yöntemin yerine getirilmesi için geçmişte varisli damar koparılıp çıkarılırken şimdi lazer enerjisi ile damar olduğu yerde kapatılmaktadır. Buharla varis tedavisi yönteminde de aynı şekilde buharın ısı enerjisi ile varisli damar yakılarak kapatılmaktadır. Radyofrekansla varis tedavisinde de radyofrekans ısı enerjisi ile damarlar kapatılmakta böylece varis sonlandırılmaktadır.

Varis Ameliyatı ile Lazerle Varis Tedavisinin Farkı Nedir?

Varis ameliyatı ameliyathanede hasta tam narkoz altında yapılabilen bir tedavi olduğu halde lazerle varis tedavisinde hastanın narkoz alması gerekmez. Tedavi sırasında bacağa giden ana sinir uyuşturulur ve hasta tedavi sırasında hiçbir ağrı hissetmez.

Lazerle varis tedavisi son derece ağrısız ve konforludur. Hasta tedavi sırasında işlemi izleyebilir. İşlemi yapan doktor ile sohbet edebilir. İşlem sırasında doktor işlemin aşamalarını hastaya anlatır. Böylece hastanın hiçbir korku yaşamaması sağlanır. Lazerle varis tedavisi sırasında hiçbir şekilde kesi yapılmaz. Damarın içine girişim yapılması için kan alma iğnesine benzer bir iğne kullanılır. İşlem öncesinde hastaneye yatış işlemine gerek olmaz. Hasta işlemden hemen sonra evine yürüyerek gider ve gündelik yaşamına döner.

Lazerle varis tedavisi sırasında işlemin tüm aşamaları ultrason yardımıyla girişimsel radyoloji uzmanı tarafından izlenir. Böylece hatalı bir damarın kapatılmaması sağlanır.

Lazerle Varis Tedavisi Ağrılı mıdır?

Lazerle varis tedavisi işlem tamamen ağrısız olarak varis tedavi merkezinde yapılır. İşlem sırasında bacakta duyulması muhtemel ağrıların en aza indirilmesi için girişimsel radyoloji uzmanı bacağa giden ana siniri uyuşturur. Böylece bacakta hiçbir şekilde ağrı hissedilmez. Tedaviden çok kısa bir süre sonra bu uyuşukluk açılır. Hasta yürüyerek evine dönebilir.

Ankara Varis tedavisi merkezinde hastaların ağrı duymadan varis tedavisi olması temel olarak amaçlanan yöntemdir. Bu yöntemin başarılı şekilde oluşması için büyük hassasiyet gösterilmektedir. Bu güne kadar tedavi olan hastaların tamamı ağrı ile ilgili olarak tam bir konfor yaşadıklarını beyan etmişlerdir.

Zira işlem sırasında duyulabilecek tüm ağrıları tamamen kesmek modern tıp yöntemleri ile son derece kolaydır. Bu sayede hastalarımızın ağrısız bir varis tedavisi yaptırması mümkün olabilmektedir.

Lazerli Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel olarak lazerle varis tedavisi için 1 saatlik bir zaman ayrılması yeterlidir. Ancak tedavi edilencek varisli damar sayısının artması halinde her bir damar için ekstra 20 dakika daha eklenmesi gerekir. Yani yaklaşık olarak 1 – 1,5 saat içinde bacaklarınızdaki tüm varisli damarlardan kurtulabilirsiniz.

Lazerle varis tedavisi sonrasında bu damarlara bağlı kılcal varislerin de tedavisi köpük tedavisi ile yapılır. Genellikle lazerle varis tedavisi ile ilk seans köpük tedavisi aynı anda yapılır. Tedavinin gerekli olması halinde ikinci ve üçüncü seans köpük tedavisi daha sonra yapılır.

Hangi Damarlar Lazerle Varis Tedavisinde Tedavi Edilir?

Damar içi girişimsel işlem olan lazerle varis tedavisinde tedavi edilen damarlar genellikle büyük varislere neden olan büyük ve küçük safen toplardamarlardır. Bu damarlar tedavi edildiğinde bacakta varise bağlı şikayetler çok büyük bir hızla ortadan kalkar. Varisin kaynağı olan bu damarlar kapatıldığında daha küçük varislerin tedavi edilmeden kendiliğinden ortadan kalktığı da görülebilir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Venöz haritalama ile hangi damarların tedavi edilmesi gerektiğinin kesin olarak tespit edilmesi ve bacaktaki varisli damarların bir şemasının çıkarılması gereklidir. Lazerle varis tedavisine geçilmeden önce yapılması gereken bu venöz haritalama için hastanın ayakta venöz renkli doppler ultrasonu yapılır.

Lazerle varis tedavisi bir ameliyat değildir. Aynı şekilde cilt yüzeyinde görünen kılcal varislerin epilasyon ile yakılması da değildir. Bu daha kopleks bir işlemdir.

Lazerle varis tedavisi olacak hastanın bir gün önceden bacak kıllarını traş etmesini isteriz. İşleme alınan hastanın bacağı tamamen steril hale getirilir. Bacağa ultrason ile bakılarak hiç kesi yapılmadan damar içine iğne yardımı ile girişim yapılır. Lazer fiberi varisli damarın içine yerleştirilir.

Daha sonra varisli damarın çevresine anestezi verilir ve hastanın ağrı duymaması için önlem alınır. Arkasından damarın yakılması sırasında çevre dokuların zarar görmemesi için damar çevresine bir su yatağı oluşturulur. Bu işlemin yapılması sırasında hastanın işlemi izlemesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak bazı hastalarımız işlemi izlemek yerine cep telefonu ile de oynadığı olmuştur.

Bu hazırlıklar bittikten sonra lazer enerjisi damar içine verilir ve lazer fiberi yavaş yavaş damar içinden dışarıya doğru çekilir. Böylece damar boylu boyunca yakılarak kapatılır.

Lazerle Varis Tedavisinden Sonrası Nasıldır?

Lazerle varis tedavisi için yürüyerek gelen hastamız tedavisinin bitiminden sonra evine yürüyerek gidebilir. Ertesi gün de işine gücüne devam edebilir. Ancak tedbiren eve dönerken araç kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Lazer enerjisi ile yakılan damar içine doğru yapışarak kapanır. Daha sonra vücut tarafından tamamen yok edilir. Ameliyat ile bu kapatılmış damarın çıkarılmasına gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir