Skleroterapi

Skleroterapi, hem kılcal damar çatlamaları, hem de variköz (genişlemiş) toplardamarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Köpük skleroterapisi, son yıllarda giderek artan bir oranda kullanılmaktadır, özellikle büyük çaplı (özellikle safen ven sistemini de içeren) damarları başarı ile tedavi etmektedir. Kolay kullanımı, düşük komplikasyon oranı ve yüksek etkinliği nedeniyle köpük skleroterapisi, genişlemiş bacak damarlarının ve damar içi ülserlerin tedavisinde önemli bir yöntem haline gelmiştir

Köpük skleroterapisi, muayene odası ortamında, anestezi gerektirmeden yapılabilmekte ve hasta günlük aktivitesine kolayca dönebilmektedir.

Özel enjektör sistemi ile yapılan köpük ve uygulama sonrasında basınçlı gazlı bezler uygulanır ve daha sonra hastaya 48 saat süre ile orta basınç varis çorabı giymesi yada elastik bandaj uygulaması söylenir.Çorap veya bandaj çıkarıldıktan sonra kişi banyosunu yapabilmektedir. Ancak, 14-21 gün süre ile işlem sonrası orta basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir..

Uygulama sonrasında hastalar, tedavi edilmiş damarların üzerinde hassasiyet hissettiklerinde bu durum anti-inflammatuar kremler ile kolayca ortadan kalkmaktadır. Deneyimli kişilerce uygulandığında köpük skleroterapi güvenli ve yan etkileri oldukça düşük gözlenen bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir