Varis Tedavisi

Varis Tedavisi Yöntemleri

Lazerle Varis Tedavisi


Bacak toplardamarlarında meydana gelen varis hastalığı damarların çapının olması gerekenden çok daha fazla genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Varis bu damarların kapatılması ile tedavi edilebilir.

Lazerle varis tedavisi ise bacak toplardamarlarını kapatmak için bulunan en son teknolojik yöntemdir. Bu yöntem girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bulunmuş olup uzun yıllardır girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

Lazerle varis tedavisi bacak toplardamarlarının içine yerleştirilen lazer fiberi yardımıyla damar iç yüzeyinin yakılması suretiyle kapatılması ile yapılır. Lazerle varis tedavisi cilt yüzeyinden yapılan basit bir tedavi yöntemi değilir.

Lazerle varis tedavisinin bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılmasında büyük fayda vardır. Radyoloji uzmanı tedaviyi yaparken işlemi ultrason ile takip ederek hatalı bir damarı kapanmasını önleyecektir.

Lazerle Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi için

Devamı

Köpükle Varis Tedavisi


Köpükle varis tedavisi bacak toplardamarlarının kapatılmasında kullanılan bir başka yöntemdir. Lazerle varis tedavisine nazaran daha ince varislerin tedavisinde köpük tedavisine başvurulur.

Köpükle varis tedavisi bacak toplardamarlarında oluşmuş olan genişlemeyi kapatmak için kullanılır. Bu tedavi yönteminde varisli damarların içine özel bir ilaç köpürtülerek enjekte edilir. Enjekte edilen bu ilaç varisli damarın kapanmasını sağlar. Böylece varis son bulur.

Köpükle varis tedavisi yapılmadan önce varisli damarların nerede olduğunun ve çapının ne kadar olduğunun tespit edilmesi gerekir. Böylece uygulanacak tedavinin nereye ve ne kadar uygulanacağı belirlenmiş olur.

Köpük tedavisi yapılacak hastanın renkli doppler ultrason ile muayenesi yapıldıktan sonra tedavisine geçilir. Tedavi hızlı ve konforludur. Hasta tedaviye yürüyerek gelir yürüyerek evine döner. Ertesi gün de işlerini aksatmaksızın yapabilir. Sadece tedaviden sonra bir müddet varis çorabı giyilmesi gereklidir.

Skleroterapi


Skleroterapi, hem kılcal damar çatlamaları, hem de variköz (genişlemiş) toplardamarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Köpük skleroterapisi, son yıllarda giderek artan bir oranda kullanılmaktadır, özellikle büyük çaplı (özellikle safen ven sistemini de içeren) damarları başarı ile tedavi etmektedir. Kolay kullanımı, düşük komplikasyon oranı ve yüksek etkinliği nedeniyle köpük skleroterapisi, genişlemiş bacak damarlarının ve damar içi ülserlerin tedavisinde önemli bir yöntem haline gelmiştir

Köpük skleroterapisi, muayene odası ortamında, anestezi gerektirmeden yapılabilmekte ve hasta günlük aktivitesine kolayca dönebilmektedir.

Özel enjektör sistemi ile yapılan köpük ve uygulama sonrasında basınçlı gazlı bezler uygulanır ve daha sonra hastaya 48 saat süre ile orta basınç varis çorabı giymesi yada elastik bandaj uygulaması söylenir.Çorap veya bandaj çıkarıldıktan sonra kişi banyosunu yapabilmektedir. Ancak, 14-21 gün süre ile işlem sonrası orta basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir..

Uygulama sonrasında hastalar, tedavi edilmiş damarların üzerinde hassasiyet hissettiklerinde bu durum anti-inflammatuar kremler ile kolayca ortadan kalkmaktadır. Deneyimli kişilerce uygulandığında köpük skleroterapi güvenli ve yan etkileri oldukça düşük gözlenen bir tedavi yöntemidir.